Skip to main content
Seramik Döşeme

Seramik Döşeme


Seramik Yer Karolarının Yenilenmesi ( Seramik Döşeme )
Mekanlarınıza seramik döşeme ihtiyacı hissettiyseniz, bu konuda etmeniz gereken hususlar vardır. Seramik yenileme işlemi eski çizilmiş, kabarmış, çatlak, derz aralarının pis gözükmesi, tesisat kaçaklarından doğan tadilatlar gibi birçok nedenlerden dolayı seramik yenilenmesi ihtiyacı hissedilir. Seramikler görsel anlamda da mekana değer katmak için en yeni seramik çeşitleri tercih edilir.Seramik, özellikle ıslak hacim banyo, mutfak, balkon, teras, veranda zemin ve duvar kaplama malzemesidir. Bu nedenle seramik uygulama teknikleri, seramik seçimi, seramik  yapıştırma ve yapıştırıcıları, uygulama öncesi yapılması gerekenler tüm detayı bu yazımda olacak.

istanbul seramik ustası
Seramik döşeme Nasıl Yapılır? 

Seramik yer karolarının yenilenmesi 2 farklı şekilde yapılır. Bu noktada dikkat edilmesi gerekenler, mevcut yer seramiklerinin sağlamlığı, yüzey şekli, kullanım amacı, döşeme yüksekliği, seramiklerin cinsi ve ebatlarıdır. Şimdi bu seramik döşeme tekniklerini inceleyelim.

 • Mevcut yer seramiklerinin zeminden sökülmesi
 • Mevcut yer karoları kırmadan üzerine döşeme

Mevcut seramik Yer Karoların Zeminden Sökülmesi

Seramik döşeme öncesi eski seramikler zemin yüzeyinden keski, ve matkap yardımı ile sökülür. Seramik sökme esnasında alttaki seramik yapıştırıcısı zayıf olanda yüzeyden sökülerek tamamen temizlenir. Yüzeyin tozu alınıp zemin temizlenir. Bu kırma esnasında oluşan çukur ve bozukluklar tamir harcı ile düzeltilir. buda yeni yapılacak seramik mukaviyetini güçlendirir.
 • Gerekirse akıllı sap( kendinden yayılan) atılarak daha sağlıklı döşeme elde edilir. şap ve düzeltme işleminden bir gün sonra seramik döşeme işlemi yapılır.
 • Seramik döşeme işlemi için öncelikli seramik yapıştırma harcı belirlenir. Yapıştırma harcı mekana, seramik cinsine ve yüzeye uygun olarak en kalite seramik yapıştırma harcı kullanılmalı.
 • Uzun ömürlü  ve estetik görünümlü döşeme için zemin düzgünlüğü önemlidir. Unutulmamalıdır ki doğru uygulama doğru zeminle yapılır. Zemin yüzeyindeki çatlaklık, çökme veya da terazi olarak düzgün değilse düzeltilmeli ve teraziye getirilmeli.
 • Zeminde bulunan kir, pas ve tozdan arındırmak ve tutunmayı sağlamak için astar kullanmak doğru çözümdür. Astar aynı zamanda emiciliği önleyip çalışma süresini de çoğaltacaktır.
 • Uygulamaya başlamadan seramik ebarları ile zemin ölçülüp döşemeye başlanacak nokta belirlenmeli. Küçük parça oluşmaması ve görsel olarak güzel görüntü elde etmek için.
 • Seramik yapıştırma harcı hazırlanır. Yapıştırma harcı temiz kap içinde belirli devirde çalışan mikser yardımı ile hazırlanmalı. Yapılan karışım belli aralıkta tüketilmeli
 • Yapılan karışım yapıştırma harcı dişli mala ters kısmı ile sıcaklığına göre sürülmeli. Uygulama süresi kadar yer sürülmeli. Seramik ebatı ve boyutuna göre tesviye klipsi kullanılarak daha düzgün  döşeme elde edilir.

seramik döşeme

 • Seramikler iz yapmayacak lastik tokmak yardımı ile yerleştirilmeli. Kesimler duvar dibinden fazla çık kalmayacak sekil de kesilmeli.
 • Döşeme bittikten 1 gün sonra derz araları temizlenmeli. Gerekirse aralarındaki toz ve yapıştırıcı kalıntıları elektrikli süpürge yardımı ile çekilmeli.
 • Derz dolgu işlemi yapılıp. kurumaya bırakılmalı.
Seramik Üstüne Seramik Döşeme

Seramik kaplı eski zemin üzerine seramik döşeme masraf ve zamandan kazanma sağlayabilir. Seramik üstüne seramik nasıl döşenir?. Zamanla eski kullanılan seramikler aşınıp, hasar görebilir, derz araları sizi rahatsız edebilir, yada tesisattan doğan tadilat dolayısı ile görüntü kirliliği yapabilir.


Önceki yıllarda seramik yapıştırma çeşitleri çok değildi, yada harçlı sistem döşeme yapılırdı. Sıradan işçilikler ile yapılan zemin döşemeleri zamanla temizlik ve yoğun kullanımda matlaşma ve aşınma oluşur. En trend seramik modellerini döşeme gereksiniminde eski seramiklerin kırılması, hem uzun zaman hemde maliyeti artıracağı için seramik üstüne seramik döşeme yapılması doğru seçim.

Seramik Döşeme

Eski Seramik Üstüne Seramik Nasıl Döşenir?

Eski seramik üstüne seramik döşeme yapılması bazı unsurlar gerekmektedir. bunun başında eski mevcut seramiklerin sağlamlığı kontrol edilmelidir. Bunu da çekiç ve kırıcı aletler yardımıyla yapılabilir. Eğer olumsuz bir durum tespit edilirse eski seramikler yeni uygulama öncesi ön hazırlık yapılır.
# Bu nasıl gelişir? çukur kısımlar tamir edilir. Sağlamlığını yitirmiş seramikler değişim yada tamir harcı ile istenilen döşeme seviyesine uygun hale getirilir.
Zemin düzgünlüğü sağlandıktan sonra astar sürülerek zemin kir pas tozdan arındırılır. Bunu yapmamızdaki amaçta seramik tutunma mukaviyeti güçlendirmek içindir.
Seramik üstü seramik döşemede en buyuk etken kullanılacak harcın fleks türü seramik yapıştırıcı olması önemlidir. Seramik üstü seramik döşeme bittikten sonra 24 saat bekletilmeli üzerine çıkılmamalı buda priz alması için.
Derz boşlukları yine flex türü derz dolgu ile uygulama yapılmalı ve kurumaya bırakılmalı.

uyarı

 • Seramik döşemesine başlamadan önce zemin düzgünlüğü kontrolü iyi yapılmalı.
 • iç ve dış mekanlardaki seramik boyutuna göre kombine sistem uygulanmalı. Büyük ebat seramik
 • döşemelerde tesviye klips sistemi ile döşeme yapılması çözüm odaklı uygulamadır.

Seramik döşemesi seçiminiz için ilham almanız mı gerekiyor? Gerçek hayattaki farklı modellerin nasıl uygulandığını merak ediyor musunuz? Sosyal medya sayfalarımızda tarzınıza uygun boyut, farklı tasarımların örneklerini bulacaksınız. Sadece görsel resim bulmayacaksınız, gerçek evlerin tasarımı yapılmış fotoğrafları bulacaksınız !  Döşeme tavsiyesi ve fikirler almak için bizi arayın ..Tüm Tasarım ve Çalışmalarımızı Sosyal medyadan Takip Edebilirsiniz

Twitter   Facebook   Pintrest  İnstagram   Youtube

seramik döşemeleri detayı, seramik döşemesi şekilleri, seramik döşemesi örnekleri, yer seramikleri döşeme modelleri, seramik döşeme nasıl yapılır, seramik ucuz döşeme fiyatları, banyo seramik döşemeleri, granit seramik döşemeleri

Yaşar Bal

Yaşar Bal

En trend Ev Tadilatı Dekorasyon projesinin kaliteli, başarılı olması, çözüm odaklı Kalesinterflex Fayans Seramik döşeme konusunda size tavsiye ve fikirler sunmak için bizimle irtibata geçin. 0507 115 86 58

Görüşünüzü Bize Yazın

error: Content is protected !!